U OSJEČKOM “ATARU” GORI NA SVE STRANE
Glas Slavonije: U dva dana 15 većih požara na području OBŽ
Većinu požara skrivili su građani kojima se paljenje strništa otelo kontroli
Pretproljetni radovi u vrtovima u punom su jeku, građani spaljuju biljni otpad. No nemali broj njih ne vodi računa o vatri, pa se u nedjelju i ponedjeljak u Osječko-baranjskoj županiji dogodilo čak 15 požara na otvorenom. Jedan je izbio u nedjelju na raslinjem obraslom zemljištu u Đurđenovcu. Zahvaćena je površina od 600 kvadrata suhe trave i raslinja, a djelomično je opožarena i složena hrpa ogrjevnog drva 55-godišnjaka. Požar su ugasili vatrogasci DVD-a Šaptinovci, a vlasnik drva oštećen je za više od tisuću kuna.
Istoga dana vatrogasci iz Petrijevaca gasili su požar šume kod svog mjesta, a vatrogasci iz Kešinaca, Valpova, Bizovca i Dalja gasili su požare otvorenih prostora u svojim mjestima. Osječki vatrogasci u ponedjeljak su gasili dva požara suhe trave i niskog raslinja na području Osijeka, a vatrogasci iz Čepina također su u dva navrata gasili požare na otvorenom, i to u naselju Livana te između naplatnih kućica i autoceste A5. U ponedjeljak su požare suhe trave i niskog raslinja u svojim mjestima gasili i vatrogasci Dalja i Tenje, vatrogasci iz Šaptinovaca opet su gasili požar suhe trave u Đurđenovcu, a vatrogasci iz Belog Manastira suhu travu u Bolmanu i požar plastike u svom gradu.
Vatrogasci su imali i brojne druge intervencije. Tako su pripadnici JVP-a Osijek u ponedjeljak oko 17.30 u zatvorenoj prodavaonici bicikala u Osijeku gasili peć na pelete. Vatrogasci iz Donjeg Miholjca gasili su požar na čardaku u svom gradu. Policija još jednom upozorava građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, prije svega u šumama i na poljoprivrednim površinama, posebnu pozornost obrate na vatru i lakozapaljive predmete koji bi mogli izazvati požar. Takvi se požari zbog nedovoljne pozornosti mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te ugroziti ljudske živote. Uz izravnu materijalnu štetu prouzročenu požarom, gašenje iziskuje angažiranje dodatnih ljudskih i materijalno-tehničkih sredstava, stoga je nužno upozoriti na odgovorno ponašanje.
Iz PU osječko-baranjske i podsjećaju na kazne za neodgovorne pojedince. Za osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Onome tko to učini iz nehaja prijeti plaćanje od dvije tisuće do 15.000 kuna. Građanima koji počine kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom prijeti do tri godine zatvora ako je djelo počinjeno iz nehaja, a ako je počinjeno s namjerom, od šest mjeseci do pet godina, ovisno o posljedicama.
“Glas Slavonije”, S.Lacić, Objavljeno 16.3.2022.
Objavljeno: 17.03.2022.